Gmina Kiszkowo, położona w powiecie gnieźnieńskim, województwie wielkopolskim, to miejsce o niezwykłych walorach przyrodniczych, które zachwyca malowniczym krajobrazem i ciekawym ukształtowaniem terenu. Region ten, kształtowany przez cofający się lodowiec, pozostawił po sobie liczne jeziora oraz cieki wodne, nadając okolicom Kiszkowa wyjątkowy charakter. Przepływająca przez gminę z wschodu na zachód Rzeka Mała Wełna tworzy piękne doliny, niemal otaczając Kiszkowo. Malownicze są także doliny Jeziora Turostowskiego oraz jeziora w Sławnie i Kamionku.
Gmina Kiszkowo charakteryzuje się również zróżnicowaną wysokością terenu – różnica między najwyższym a najniższym punktem wynosi niemal 46 metrów. Najwyższe wzniesienie, o wysokości 125,8 m n.p.m., znajduje się w okolicach Gniewkowa, natomiast najniżej położone miejsce to stawy w Dąbrówce Kościelnej, usytuowane około 80 m n.p.m. Lasy zajmują powierzchnię 922 ha, co stanowi około 8% powierzchni gminy. Są one nierównomiernie rozproszone w trzech kompleksach, z których jeden ciągnie się od Karczewa przez Dąbrówkę aż do serca Parku Krajobrazowego Puszcza Zielonka, drugi znajduje się na północ od Rybienia, a trzeci w okolicach Sławna, Kamionka i Imiołek, w Lednickim Parku Krajobrazowym.
Na terenie gminy znajdują się także 8 jezior polodowcowych, w tym Jezioro Lednica, Jezioro Kamionek, Jezioro Turostowskie, Jezioro Głębokie, Jezioro Sławno, Jezioro Rybno Wielkie, Jezioro Rybno Małe i Jezioro Skrzetuszewo. Dzięki trudnodostępnym brzegom, z szerokimi pasami trzcin i otoczonymi podmokłymi łąkami, większość z tych jezior nie jest wykorzystywana do celów kąpieliskowych. Jednak jeziora Lednica, Turostowskie i Rybno Wielkie są wykorzystywane rekreacyjnie w ograniczonym zakresie. Ponadto, gmina posiada trzy kompleksy stawów rybnych, z których największy o powierzchni ponad 200 ha znajduje się na wschód od Kiszkowa, ciągnąc się wzdłuż rzeki aż do Myszek. Kolejny zespół stawów leży na północ od Kiszkowa, między Rybnem a Jabłkowem, a trzeci kompleks stawów znajduje się w Dąbrówce Kościelnej.
Teren gminy Kiszkowo to prawdziwa oaza spokoju i ukojenia, gdzie w różnorodnych miejscach można odpocząć od zgiełku codziennego życia. Spacerując po wytyczonych trasach lub odkrywając własne ulubione zakątki, można cieszyć się urokami przyrody, wsłuchiwać się w śpiew ptaków, a z odrobiną szczęścia spotkać „leśnych przyjaciół”. Zachwyca tu roślinność, majestatyczne pomnikowe drzewa oraz wspaniale ukształtowany przez lodowiec teren. Nic więc dziwnego, że Gmina Kiszkowo jest chętnie odwiedzana nie tylko przez turystów, wędkarzy, grzybiarzy czy myśliwych, ale także przez miłośników ptaków, którzy mogą podziwiać bogactwo fauny tego regionu.