edycja RPOZ/2022
NAZWA ZADANIA Konserwacja dachu i wieży kościoła i dzwonnicy, wymiana zewnętrznych drzwi kościoła, konserwacja i restauracja krucyfiksów
DOFINANSOWANIE 150 000,00 zł
CAŁKOWITA WARTOŚĆ INWESTYCJI 155 000,00 zł
Opis inwestycji:
Drewniany kościół parafialny p.w. Bożego Ciała w Łagiewnikach Kościelnych z 1741 r. jest konstrukcji zrębowej, kryty gontem. Obok kościoła znajduje się wolnostojąca drewniana dzwonnica z 1749 r., konstrukcji słupowej, nakryta dwuspadowym gontowym dachem namiotowym. Oba obiekty wpisane są do rejestru zabytków pod nr rejestru: 377/A na podstawie decyzji z dnia 25.11.1968 r.
W latach 2015-2016 przeprowadzono wymianę drewnianych gontów na dachu kościoła i stojącej obok niego dzwonnicy oraz pokrycia wieży a także z drewnianych gontów i jej oszalowania.
W dokumentacji technicznej prac remontowych (w oparciu o decyzję Wielkopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Poznaniu nr 172/2015 oraz 273/2016/A), zawarto zapis o konieczności przeprowadzenia konserwacji zachowawczej gontów oraz szalówki ścian wymienionych obiektów nie rzadziej niż co pięć lat. Ponieważ od przeprowadzenia ostatnich prac minęło już 7 lat niezbędne jest przeprowadzenie konserwacji tych drewnianych elementów.
Program obejmuje:
1. Prace wstępne – polegające na wykonaniu dokumentacji fotograficznej,
2. Oczyszczenie i odkażenie powierzchni wymienionych powyżej elementów kościoła i dzwonnicy,
3. Impregnacja kolorystyczna, biobójcza i wodochronna pokrycia dachowego z gonu oraz szalowania wieży kościoła i dzwonnicy,
4. Wykonanie dokumentacji fotograficznej przeprowadzonych prac.
Ze względu na stan zniszczenia i bezpieczeństwo budynku zaplanowana jest wymiana drzwi wejściowych do kościoła i zakrystii. Dostosowana stolarka drzwiowa właściwie wkomponuje się w elewację kościoła i podniesie jego walory estetyczne.
Inwestycja obejmuje też prace konserwatorskie i restauratorskie przy pięciu zabytkowych krucyfiksach z kościoła parafialnego p.w. Bożego Ciała w Łagiewnikach Kościelnych z wieków od XVI-XVIII. Jeden ma swoje miejsce na zewnętrznej ścianie elewacji wieży kościoła nad wejściem do niego, pozostałe znajdują się w jego wnętrzu. Wszystkie wpisane do rejestru zabytków ruchomych wymienionej parafii pod nr 235/B z dnia 19.06.1972 r. Celem prac jest przywrócenie pierwotnego, oryginalnego wyglądu tym krucyfiksom stanowiącym wyposażenie kościoła. Uznano za konieczne przeprowadzenie pełnej konserwacji i restauracji zgodnie z założeniami sztuki konserwatorskiej. Celem prac jest zatrzymanie procesów degradacyjnych oraz przywrócenie pierwotnego wyglądu i dawnego blasku.
Przewidywany okres inwestycji: VI 2023- VIII 2024.
Przewidywany termin zakończenia inwestycji: IX 2024