Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies klikając przycisk Ustawienia. Aby dowiedzieć się więcej zachęcamy do zapoznania się z Polityką Cookies oraz Polityką Prywatności.
Ustawienia

Szanujemy Twoją prywatność. Możesz zmienić ustawienia cookies lub zaakceptować je wszystkie. W dowolnym momencie możesz dokonać zmiany swoich ustawień.

Niezbędne pliki cookies służą do prawidłowego funkcjonowania strony internetowej i umożliwiają Ci komfortowe korzystanie z oferowanych przez nas usług.

Pliki cookies odpowiadają na podejmowane przez Ciebie działania w celu m.in. dostosowania Twoich ustawień preferencji prywatności, logowania czy wypełniania formularzy. Dzięki plikom cookies strona, z której korzystasz, może działać bez zakłóceń.

Więcej

Tego typu pliki cookies umożliwiają stronie internetowej zapamiętanie wprowadzonych przez Ciebie ustawień oraz personalizację określonych funkcjonalności czy prezentowanych treści.

Dzięki tym plikom cookies możemy zapewnić Ci większy komfort korzystania z funkcjonalności naszej strony poprzez dopasowanie jej do Twoich indywidualnych preferencji. Wyrażenie zgody na funkcjonalne i personalizacyjne pliki cookies gwarantuje dostępność większej ilości funkcji na stronie.

Więcej

Analityczne pliki cookies pomagają nam rozwijać się i dostosowywać do Twoich potrzeb.

Cookies analityczne pozwalają na uzyskanie informacji w zakresie wykorzystywania witryny internetowej, miejsca oraz częstotliwości, z jaką odwiedzane są nasze serwisy www. Dane pozwalają nam na ocenę naszych serwisów internetowych pod względem ich popularności wśród użytkowników. Zgromadzone informacje są przetwarzane w formie zanonimizowanej. Wyrażenie zgody na analityczne pliki cookies gwarantuje dostępność wszystkich funkcjonalności.

Więcej

Dzięki reklamowym plikom cookies prezentujemy Ci najciekawsze informacje i aktualności na stronach naszych partnerów.

Promocyjne pliki cookies służą do prezentowania Ci naszych komunikatów na podstawie analizy Twoich upodobań oraz Twoich zwyczajów dotyczących przeglądanej witryny internetowej. Treści promocyjne mogą pojawić się na stronach podmiotów trzecich lub firm będących naszymi partnerami oraz innych dostawców usług. Firmy te działają w charakterze pośredników prezentujących nasze treści w postaci wiadomości, ofert, komunikatów mediów społecznościowych.

Więcej
Środa, 28 lutego 2024
Imieniny: Makary, Prokop, Hilary
pochmurno
5°C

Narodowe Święto Niepodległości w gminie Kiszkowo

Ocena 1/5

W gminie Kiszkowo odbyły się uroczyste obchody Narodowego Święta Niepodległości - jednego z najważniejszych świąt państwowych

11 listopada to wyjątkowa data w historii Polski. W tym roku przypada 105. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji tradycyjnie w wielu miejscowościach naszej gminy odbyły się uroczystości upamiętniające to ważne dla Polaków wydarzenie.

W Kiszkowie uroczystości rozpoczęły się już w piątek 10 listopada.
Najpierw w Zespole Szkolno-Przedszkolnym odbył się uroczysty apel, podczas którego śpiewano patriotyczne pieśni. Następnie Dyrekcja, Nauczyciele i Uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. W. Szkudlarka w uroczystym biało-czerwonym korowodzie wyruszyli na Rynek, gdzie odśpiewano Hymn państwowy, złożono kwiaty i zapalono znicze pod Pomnikiem Poległych i Pomordowanych. Dzieci recytowały wiersze i śpiewały patriotyczne pieśni. Swoje przemówienie wygłosił także Wójt Gminy Kiszkowo Tadeusz Bąkowski.

W sobotę 11 listopada o godz. 18:00 w kiszkowskim kościele parafialnym odbyła się liturgia Mszy św. w intencji Ojczyzny. Po niej Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Mieściska poprowadziła korowód na Rynek.

Następnie delegacje w składzie: Wójt Gminy Tadeusz Bąkowski, Przewodniczący Rady Gminy Kazimierz Barańczak, Ksiądz Dziekan Romuald Szczepaniak oraz Dyrektor Banku Spółdzielczego w Gnieźnie o/Kiszkowo Katarzyna Rybarczyk i Przedstawiciel Rady Banku Spółdzielczego Leszek Słomianny, złożyły kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym Poległych za Ojczyznę w latach 1918-1919 i 1939-1945. Hołd oddali również strażacy z ochotniczych jednostek z terenu gminy.

Wójt Gminy Kiszkowo Tadeusz Bąkowski: „Szanowni Państwo! Bardzo dziękuję za tak liczny udział w dzisiejszej uroczystości z okazji święta niepodległości. Wielkie zasługi w odzyskaniu wolności mają Wielkopolanie, którzy wykazywali swym bohaterstwem w Powstaniu Wielkopolskim i wcześniej. Dzieci wrzesińskie w swym strajku, kiedy chciały uczyć się w języku polskim. Wielkim bohaterstwem było walczyć o niepodległość i złożyć na ołtarzu niepodległości ofiarę największą: swoje życie. My dzisiaj nie musimy składać takiej wielkiej ofiary. Ale o tą niepodległość również musimy zadbać. Trzeba się wykazać bohaterstwem przyjaźni, bohaterstwem dobrego słowa do drugiego człowieka. Czyż niebezpieczniejsze jest państwo które ma wielu przyjaciół i może tą przyjaźnią obdarzać innych? Czy wtedy nie czujemy się wszyscy bezpieczniej? Walczmy o tą przyjaźń. Wykażmy się tym bohaterstwem. Bądźmy dla innych przyjaciółmi i walczmy o tą przyjaźń. Takim czynem możemy się łatwo wykazać. Bądźmy wierni naszym barwom biało-czerwonym. Bądźmy wierni naszej mowie ojczystej, Bądźmy wierni naszemu hymnowi. Kiedy śpiewamy „Jeszcze Polska nie zginęła”, to ona nie zginie. Kiedy mówimy w języku ojczystym, to on pozostanie. Kiedy śpiewamy pieśni patriotyczne, to wyrażamy nasze przywiązanie do naszej ojczyzny, do naszych barw i naszych symboli narodowych. To jest nasza mała odwaga. A dzisiaj świętujmy wszyscy i cieszmy się niepodległością!”

Po przemówieniu Wójta, zgromadzeni w blasku biało-czerwonych rac wspólnie odśpiewali Rotę. Następnie pieśni patriotyczne śpiewali Przedszkolacy z Przedszkola Bajka w Kiszkowie, Panie z Klubu Senior+ Kiszkowo. Recytowano również patriotyczne wiersze.

 

W Sławnie uroczystości odbywały się w piątek 10 listopada.

Nauczyciele i Uczniowie Szkoły Podstawowej im. ks. Józefa Radońskiego w Sławnie wspólnie udali się pod Pomnik Poległych, gdzie o godzinie 11.11 zaśpiewano Hymn Polski. Następnie Uczniowie recytowali wiersze oraz śpiewali pieśni.

Z okazji Święta Niepodległości klasa I posadziła drzewko w wyznaczonym miejscu na terenie szkoły. Od tej pory uczniowie będą obserwować rozwój i dbać o swoje drzewko.

W Łagiewnikach Kościelnych uroczystości szkolne również obchodzono w piątek. Nauczyciele i Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Wincentego Witosa w Łagiewnikach Kościelnych uczestniczyli w Mszy św., po której odbył się uroczysty apel i przedstawienie.

W niedzielę 12 listopada w świetlicy wiejskiej KGW Babki z Biglem przygotowały Wieczornicę patriotyczną. Była to prawdziwa uczta dla ducha! Patriotyczna i historyczna. Widzowie podczas przedstawienia nie kryli łez wzruszenia. Babki śpiewały, recytowały wiersze, ukazały drogę Polski do odzyskania niepodległości. Poruszający był również występ ukraińskiej rodziny.

Po zakończonym przedstawieniu Panie z KGW Grupa dla Rybna oraz Stalowe magnolie KGW z Kamieńca przygotowały kiermasz, z którego dochód zostanie przeznaczony na zakup sztandaru dla Szkoła Podstawowa im. Wincentego Witosa w Łagiewnikach Kościelnych.

 

Jeszcze raz pragniemy podziękować Wszystkim osobom, które włączyły się w przygotowanie wydarzeń na terenie naszej gminy oraz tym, którzy licznie przybyli by wziąć w nich udział. To piękne, że potrafimy wspólnie świętować i cieszyć się z naszej niepodległości. Okazywanie patriotycznej postawy, śpiewanie Hymnu państwowego, biało-czerwone flagi wywieszone na domach, rozety przypięte do klap płaszczy i kurtek, to wyraz oddania hołdu i podziękowania naszym przodkom, za możliwość życia w wolnym kraju.

 

powrót do kategorii
Poprzedni Następny

Dodaj komentarz

Spodobała Ci się informacja? Zostaw nam swoją opinię
- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!
Twoja ocena
Ocena (0/5)

Pozostałe
aktualności

Dziękujemy, teraz zawsze będziesz na bieżąco!
Przeglądasz tę stronę w trybie offline.
Przeglądasz tę stronę w trybie online.