Sprawozdanie Wójta Gminy Kiszkowo
Sprawozdanie Wójta Gminy Kiszkowo
za okres od XX do XXI Sesji Rady Gminy Kiszkowo
od 29 stycznia 2026 r. do 5 marca 2026 r.
1. Podpisaliśmy umowy z Urzędem Marszałkowskim w sprawie dofinansowania budowy ścieżek rowerowych w Olekszynie i Rybnie Wielkim, w ramach Działania 03.02 „Rozwój zrównoważonej mobilności miejskiej w ramach ZIT” Programu Fundusze Europejskie dla Wielkopolski 2021–2027. Teraz czas na ogłoszenie przetargów na te zadania.
2. Otrzymaliśmy informację o wyborze do dofinansowania w ramach programu „Kulisy kultury” projektu obejmującego remont pomieszczeń filii Biblioteki Publicznej w Rybnie Wielkim. Wartość wsparcia Urzędu Marszałkowskiego to 55.000 zł. a wartość całego projektu wg kosztorysu to nieco ponad 87.000 zł. Uzupełniamy także wniosek i liczymy na dofinansowanie remontu szatni na boisku sportowym w ramach programu „Szatnia na medal”.
3. Również nasz projekt na opracowanie dokumentów środowiskowych dla gminy tj. Strategii rozwoju gminy oraz Planu gospodarki niskoemisyjnej został wybrany do dofinansowania. Dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej to ponad 60 tys. zł .
4. Zakończyło się zadanie budowy oświetlenia na boisku sportowym w Kiszkowie i otoczenia sceny. Możliwe będzie teraz przeprowadzanie na głównej płycie treningów i zajęć po zmroku.
5. Złożyliśmy wnioski o dotacje celowe w ramach realizacji zadań w zakresie ochrony ludności i obrony cywilnej na zakup agregatu prądotwórczego i wyposażenia dla strażaków OSP oraz rezerwowy na dokumentację budynków magazynowych.
6. Wraz z Panią i Panami sołtysami braliśmy udział w szkoleniu „Odporność gmin i sołectw na wypadek zagrożenia bezpieczeństwa państwa” zorganizowanym przez Wojskowe Centrum Rekrutacji w Koninie.
7. Złożyliśmy dwa wnioski o dofinansowanie w konkursie „Pięknieje wielkopolska wieś” w ramach programu Wielkopolska Odnowa Wsi na budowę kompleksów integracyjno-sportowych w Skrzetuszewie i w Sroczynie.
8. Jesteśmy w trakcie oceny ofert w przetargu na termomodernizację budynku byłego gimnazjum. Zadanie w ramach Działania 2.1 „Wspieranie efektywności energetycznej i redukcji emisji gazów cieplarnianych” Programu Fundusze Europejskie dla Wielkopolski 2021–2027.
9. Trwa również ocena ofert w przetargu na pierwszy etap „Rewitalizacji infrastruktury publicznej na terenie boiska oraz szkoły podstawowej w Kiszkowie wraz z przebudową układu komunikacyjnego”.
10. Wpłynęły uzgodnienia i opinie poszczególnych organów do sporządzonego projektu planu ogólnego gminy. Ponieważ Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska i Wody Polskie zakwestionowały niektóre zapisy planu, a ich uzgodnienia są wiążące, musimy wprowadzić zmiany do projektu planu ogólnego. Następnie ponownie przedłożymy projekt do uzgodnień i po ich otrzymaniu wyznaczymy terminy konsultacji społecznych. Z projektem planu można się zapoznać w Biuletynie Informacji Publicznej.
11. 31 stycznia w Kłecku brałem udział w spotkaniu noworocznym przedstawicieli Ochotniczych Straży Pożarnych z powiatu gnieźnieńskiego. Również we wszystkich naszych jednostkach OSP odbyły się zebrania sprawozdawczo-wyborcze. Była okazja podsumować działania i podziękować strażakom za ich poświęcenie.
12. Uczestniczyłem w odprawie rocznej Komendy Policji w Kłecku z udziałem Komendantów Powiatowych Policji w Gnieźnie.
13. 11 lutego br. w Gołańczy odbyło się spotkanie konsultacyjne zorganizowane przez Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Poznaniu i Zarząd Zlewni w Poznaniu z przedstawicielami samorządów z obszaru Nadzorów Wodnych: Gniezno, Oborniki, Poznań, Szamotuły oraz Wągrowiec. Spotkanie poświęcone było omówieniu warunków współpracy oraz planów utrzymania wód a także planowanych inwestycji na 2026 rok, które realizować będzie Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie. Podczas spotkania przedstawiciele Wód Polskich przekazali również podziękowania dla Gminy Kiszkowo i naszych strażaków za interwencję w 2024 związaną ze wzmacnianiem wałów na stawach w Kiszkowie.
14. W dniu 24 lutego 2026 roku odbyło się współorganizowane wraz z Wielkopolską Izbą Rolniczą i Starostą Gnieźnieńskim Forum Rolnicze, w którym obecni byli przedstawiciele instytucji i firm związanych z produkcją rolniczą. Rozmawialiśmy o najbardziej istotnych problemach związanych z działalnością rolniczą.
15. 27 lutego odbyło się robocze spotkanie dotyczące organizacji Spotkania Młodych na Polach Lednickich, które planowane jest na 6 czerwca. Gminę reprezentował Zastępca Wójta Bartosz Krąkowski.
16. Uczestniczyłem również w walnym zgromadzeniu Gminnej Spółki Wodnej i Kółek Rolniczych w Ujeździe i Węgorzewie.
17. 19 marca Departament Transportu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego organizuje spotkanie przedstawicieli PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. Zakładu Linii Kolejowych w Poznaniu, PKP S.A. Oddziału Gospodarowania Nieruchomościami w Poznaniu oraz jednostek samorządu terytorialnego, w celu omówienia postępu i zakresu prac na linii kolejowej Gniezno-Sława Wlkp.
18. Po zimie wykonaliśmy naprawy cząstkowe ubytków w nawierzchni na drogach gminnych i rozpoczęliśmy sprzątanie piasku z dróg i studzienek kanalizacji deszczowej.
19. Podczas ferii zimowych Biblioteka Publiczna Gminy Kiszkowo przygotowała dla dzieci wiele atrakcji. W pierwszym tygodniu najmłodsi uczestniczyli w kinie sferycznym, gdzie obejrzeli dwa filmy: o życiu pszczół oraz o podwodnym świecie rybek. Kolejnego dnia hala sportowa zamieniła się w ogromny plac zabaw z dmuchanymi zamkami, z których dzieci mogły korzystać bezpłatnie. Następnie biblioteka przeobraziła się w kolorowe laboratorium chemiczno‑fizyczne, w którym uczestnicy tworzyli własne, pachnące kule do kąpieli. W drugim tygodniu odbyły się zajęcia muzyczno‑rytmiczne z bum bum rurkami i dzieci spróbowały swoich sił w karaoke.
20. 7 lutego w naszej hali odbył się koncert karnawałowy „Aleje Rocka”
21. 20 marca o godzinie 17 zapraszamy na Fyrtel Kiszkowo, czyli spotkanie z Panią Barbarą Kabacińską, która opowie o historii Kiszkowa.


- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!