Rozpoczęły się prace związane z renowacją zabytkowej kaplicy grobowej rodziny Lange oraz zagospodarowaniu terenu wkoło budynku, w celu zwiększenia jego dostępności. Kaplica była w złym stanie technicznym: opadające tynki, ubytki, przebarwienia, pęknięcia. W zakresie renowacji kaplicy podjęte zostaną działania: izolacja fundamentów, skłucie tynków wewnętrznych i wykonanie nowych. Wymieniona zostanie posadzka i stopnie wejściowe. Poddane renowacji zostaną gzymsy, boniowania i filary. Kopuła będzie naprawiona i pokryta blachą. Rzeźby: wazy i anioły zostaną uzupełnione. Uporządkowany zostanie również teren wokół kaplicy: usunięte krzewy, posadzone nowe drzewa, wysiana zostanie trawa oraz wykonane będą alejki spacerowe. Zamontowana zostanie również tablica informacyjna.
Po realizacji projektu kaplica zyska nowe życie, zostanie zabezpieczona i odtworzona w takim stopniu, jakim jest to możliwe. Teren wkoło zostanie zagospodarowany i przygotowany na cele użytkowe. Dodatkowo zaprojektowana została ścieżka dojazdowa, wprost z drogi głównej. Renowacja została zaplanowana zgodnie z zasadą uniwersalnego planowania, dojście do budynku zostało zaplanowane tak, aby było dostępne dla każdego. Ścieżka będzie równa, co pozwoli na zwiedzanie i uczestnictwo w wydarzeniach kulturalnych również osobom niepełnosprawnym. Dotychczas obiekt nie był dla nich dostępny. Wejście do kaplicy będzie się znajdować na poziomie gruntu, a więc nie stanowi dla nikogo bariery. W projekcie założono odtworzenie stopnia oraz podniesienie gruntu od strony ścieżki, stąd stopień nie będzie stanowił bariery architektonicznej. Dodatkowo postawione zostaną ławki, co umożliwi odpoczynek, np. osobom poruszającym się o kulach lub z trudnością.
1.1. Nazwa Programu Operacyjnego: Wielkopolski Regionalny Program Operacyjny na lata 2014-2020
1.2. Numer i nazwa Osi Priorytetowej w ramach Programu Operacyjnego: Oś priorytetowa 4: Środowisko
1.3. Numer i nazwa Działania w ramach Osi Priorytetowej: Działanie 4.4. Zachowanie, ochrona, promowanie i rozwój dziedzictwa naturalnego i kulturowego
1.4. Numer i nazwa Poddziałania w ramach Działania: Poddziałanie 4.4.1. Inwestycje w obszarze dziedzictwa kulturowego regionu
1.5. Numer i nazwa formy finansowania: Dotacja bezzwrotna
1.6. Rodzaj działalności gospodarczej: Sztuka, rozrywka, sektor kreatywny i rekreacja
1.7. Zakres interwencji: Ochrona, rozwój i promowanie dóbr publicznych w dziedzinie kultury i dziedzictwa
Data rozpoczęcia projektu: 2020-03-01
Data zakończenia projektu: 2020-12-31
Całkowita wartość projektu: 522 772,28
Kwota dofinansowania: 491 728,72
Kaplica grobowa rodziny Lange z około 1880 r. jest najstarszym zabytkiem w miejscowości. Jej fundatorem była rodzina Lange, ówcześni właściciele Rybna. Projektant budynku jest nieznany. Kaplica usytuowana jest w zachodniej części wsi, po wschodniej stronie bocznej drogi biegnącej przy blokach mieszkalnych od torów kolejowych do drogi Kiszkowo – Charbowo. Znajduje się za budynkiem mieszkalnym, na skarpie opadającej w stronę budynku danego dworu i zabudowań folwarcznych. Posadowiona jest na rzucie regularnego ośmiokąta o jednoprzestrzennym wnętrzu z wejściem od strony wschodniej. Jest to budynek jednokondygnacyjny, nakryty kopułą o przekroju półkolistym, zwieńczony krzyżem łacińskim. Elewacja jest otynkowana, boniowana. Dekoracyjnie opracowane są jej krawędzie oraz lica ciosu kamieni, co podkreśla ich układ. Narożniki zaakcentowane są smukłymi kanelowanymi półkolumnami o doryckich głowicach, z rozczłonkowanym gzymsem koronującym. Na gzymsie nad ośmioma narożnikami kaplicy ustawione były wazy oraz posągi. Obecnie widoczne są jeszcze dwie bardzo zniszczone rzeźby. Pozostałe siedem elewacji ma identyczną kompozycję z niewielkim ostrołukowym oknem w ozdobnej opasce pośrodku. Wnętrze kaplicy jest jednoprzestrzenne, nakryte kopułą. Widoczne są pozostałości po marmurowej biało-czarnej posadzce oraz delikatne, również biało-czarne barwienia na ścianach. W fasadzie wschodniej umieszczony jest ostrołukowy portal wejściowy, ujęty pod dwiema kolumnami dźwigającymi wąski przyczółek zwieńczony kierowanym gzymsem z dentualami. Pośrodku tympanonu znajduje się prostokątna marmurowa tablica z wykutym napisem:
„Erbbegräbniss Familie Lange
Seelig sind die Todten Die dem Herrn starben”
Foto: Kaplica Lange w Rybnie Wielkim na przestrzeni lat
Fot. Kaplica Lange, 2011 r.
Fot. Kaplica Lange, 2019 r.
Fot. Kaplica Lange, 2020 r.
Fot. Wnętrze Kaplicy; 2021-09-19
,
Fot. Wejście do Kaplicy Lange, 2021-09-19
Podpisanie umowy na renowację kaplicy Lange w Rybnie Wielkim
Poświęcenie kaplicy przez Prymasa Polski, dnia 2021-11-06