Gmina Kiszkowo
Powróć do: KALENDARIUM

Rok 2018

STYCZEŃ

  • Wspólne powitanie Nowego Roku na Rynku w Kiszkowie
  • Jedenasty Srebrny Jubileusz Pożycia Małżeńskiego - 14.01.2018 - Wśród zaproszonych par obchodzących 25 rocznicę ślubu, swoją obecnością zaszczyciło uroczystość14 par.
  • Koncert karnawałowy – 14.01.2018

Tego dnia artyści polskich i ukraińskich teatrów muzycznych przygotowali dla mieszkańców Kiszkowa niezapomnianą ucztę dla ducha. przy znanych utworach. Ucztą dla oka natomiast, był występ tancerzy. Wypełniona niemal do ostatniego miejsca sala mogła usłyszeć wiele znakomitych utworów o znacznym przekroju, zarówno czasowym, jak i rodzajowym. Imprezę prowadził tenor Bartosz Kuczyk, który oprócz pięknie śpiewanych arii bawił publiczność ciekawymi i wesołymi anegdotami.

  • Przetarg na przebudowę drogi gminnej w Sławnie – ul. Polna

 

LUTY

  • Luty był miesiącem turniejów sportowych. Odbyły się: Kiszkowska Liga Futsalu, Uczniowski turniej piłki nożnej, Turniej liturgicznej służby ołtarza, Nocny turniej piłki siatkowej, Turniej piłki nożnej o mistrzostwo gminy Kiszkowo i puchar Wójta, Turniej charytatywny w piłkę nożną organizowany przez Fundację im. Anastazji Ciupek NeuroNietypowi, polsko-amerykański mecz piłki nożnej.
  • W związku z wysokim poziomem wód gruntowych, doszło do licznych podtopień. Nic nie zapowiadało suszy, która tak dotkliwie nas objęła.
  • W miesiącu lutym przyjęto 206 wniosków o zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej.
  • Świętowaliśmy 98 urodziny najstarszej mieszkanki naszej gminy, pani Józefy Nowickiej. Jubilatka mieszka z córką Krystyną i jej mężem Józefem oraz wnuczką Iwoną i jej rodziną i cieszy się dobrym zdrowiem oraz niezłą pamięcią.
  • Mieszkańcy Łagiewnik Kościelnych pokazali, że -14 stopniowy mróz nie jest im straszny. W pełni „korzystali z pogody” i popołudniami spotykali się w centrum miejscowości, aby pograć w hokeja, na odnowionym stawie. Tradycja spotkań na Kipie i gry w hokeja jest w miejscowości długa i najstarsi mieszkańcy nie pamiętają, kto ja zapoczątkował.
  • Obwieszczenie o wydaniu decyzji - budowa budynku centrum integracji mieszkańców (świetlica wiejska) na terenie działki nr 5/5 i 5/6, obręb Myszki, gm. Kiszkowo.

 

MARZEC

  • Ogłoszono przetarg nieograniczony na Urządzenie kąpieliska gminnego nad jeziorem Rybno Wielkie wraz z wykonaniem infrastruktury rekreacyjno-turystycznej.
  • Na wniosek Stowarzyszenia Lokalna Grupa Rybacka „7 Ryb” zostało wszczęte postępowanie w sprawie wydania decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego polegającej na budowie ścieżki edukacyjnej na terenie działki nr 292/1, obręb Łagiewniki Kościelne gm. Kiszkowo.
  • Obwieszczenie o przebudowie drogi w m. Rybieniec
  • XXVI akcja Klubu Honorowych Dawców Krwi w Kiszkowie; 04.03.2018

Sezon grypowy nie był nam straszny. Frekwencja: 51 osób zarejestrowanych, 38 zakwalifikowanych do oddania krwi co pozwoliło na zebranie 17,100 litra krwi. Kolejna osoba dołączyła do grona dawców szpiku kostnego. W kiszkowskim klubie to już 22 zapisany dawca.

Kolejny raz naszą zbiórkę wsparli strażacy z OSP Sławno i Dąbrówki Kościelnej. Nie zabrakło również silnej ekipy policjantów z KPP Gniezno oraz Komisariatu z Kłecka. Jak przystało na  bezinteresownych pomocników i stróżów prawa, obie grupy licznie wsparły akcję również w ambulansie wychodząc z inicjatywą oddania krwi.

  • Turnieju Żaków i Orlików; 04.02.2018
  • Konferencja w Kiszkowie dot. dróg

Dnia 6 marca 2018 r. w Urzędzie Gminy w Kiszkowie, odbyło się spotkanie przedstawicieli władz Gminy Kiszkowo i Kłecko z Wicemarszałkiem Województwa Wielkopolskiego Wojciechem Jankowiakiem, Wicestarostom Jerzym Berlikiem, dyrektorem Pawłem Katarzyńskim i Wielkopolskim Zarządem Dróg Wojewódzkich w Poznaniu. Celem spotkania było podsumowanie inwestycji, które miały miejsce na drogach wojewódzkich nr 190 i 197 w latach 2015-2017. W tym czasie położono nowe nawierzchnie na drodze: Kiszkowo – Ujazd – Sławno - Waliszewo. Inwestycja podzielona była na trzy etapy, a zakres robót objął ułożenie dwóch warstw z masy bitumicznej, odnowę zatoczek autobusowych oraz wykonanie nowych poboczy i malowanie poziomego oznakowania. W miejscowości Sławno poprawiona została także strefę bezpieczeństwa - powstały tam nowe chodniki obustronne. W planach jest także realizacja przedsięwzięcia, dotycząca możliwości zwiększenia obciążenia i tzw. Śluzy na moście w Kiszkowie w kierunku Gniezna. Chodzi o umożliwienie przejazdu mostem samochodów ciężarowych o masie powyżej 20 ton. Po zakończonej konferencji prasowej w Kiszkowie, wszyscy udali się na objazd dróg, a następnie do Kłecka. Tam dyskutowano o nadchodzącym remoncie mostu na Rzece Mała Wełna.

  • Kabaret Zachodni na Dzień Kobiet w Kiszkowie; 08.03.2018
  •  Wielkopolska Liga Karate Dzieci i Młodzieży; 11.03.2018
  • Dzień Sołtysa; 14.03.2018

Sołtysi w gminie Kiszkowo:
Berkowo: Adam Musielak
Charzewo: Marek Masłowski
Dąbrówka Kościelna: Hieronim Modrak
Głębokie: Stefan Zarębski
Gniewkowo: Żaneta Szczegóła
Imiołki: Stanisław Maciejewski
Karczewko: Renata Szymańska
Kiszkowo: Krzysztof Zarębski
Łagiewniki Kościelne: Zbigniew Wołczyk
Łubowiczki: Walentyna Herkowiak
Myszki: Błażej Smolny
Olekszyn: Zofia Delekta
Rybieniec: Kazimierz Otuszewski
Rybno Wielkie: Sławomir Nowak
Skrzetuszewo: Małgorzata Wojtkowiak
Sławno: Barbra Gibas
Sroczyn: Radosław Sawicki
Turostówko: Tomasz Kołek
Turostowo: Józef Kuszak
Ujazd: Marek Kędzierski
Węgorzewo: Józef Cymerys

  • Uroczyste nadanie imienia ks. J. Radońskiego Szkole Podstawowej w Sławnie; 19.03.2018

Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą, w kościele parafialnym p.w. Św. Mikołaja. Ksiądz Proboszcz Ryszard Gilas dokonał poświęcenia flagi państwowej. Następnie uczniowie złożyli ślubowanie, że dołożą wszelkich starań, aby nigdy nie przynieść ujmy dobremu imieniu tej szkoły. Przyrzekali także okazywać szacunek rodzicom i nauczycielom oraz że będą postępować zgodnie z zasadami humanizmu i sprawiedliwości społecznej w duchu tolerancji i miłości. Ślubowali również sumiennie i uczciwie wypełniać swoje obowiązki i zdobywać jak najlepsze przygotowanie dla przyszłej pracy dla dobra naszej ojczyzny Rzeczpospolitej Polskiej.

Po złożonym ślubowaniu, Przewodniczący Rady Gminy Kazimierz Barańczak i Zastępca Wójta Radosław Występski, wręczyli Dyrektorowi Szkoły Katarzynie Kubackiej symboliczny akt nadania imienia.

Po skończonej mszy świętej, nastąpił uroczysty przemarsz na cmentarz parafialny. Tam pomodlono się przy grobie człowieka, który zachwycał swą życiową postawą, pracą i aktywnością dla dobra całej społeczności.

Z cmentarza wszyscy udali się do szkoły. W holu nastąpiło odsłonięcie tablicy pamiątkowej ku czci patrona. Następnie Dyrektor Szkoły Pani Katarzyna Kubacka przedstawiła krótki rys historyczny szkoły.

Po części oficjalnej rozpoczęła się część artystyczna z udziałem uczniów. Dzieci w bardzo ciekawy sposób, „cofając się w czasie”, przybliżyły gościom sylwetkę patrona szkoły. Odśpiewany został również Hymn Szkoły, do którego tekst i muzykę napisał Paweł Brzeziński nauczyciel ze szkoły w Sławnie.

  • Spotkanie w Kiszkowie dotyczące podtopień spowodowanych przeze Rzekę Mała Wełna

Dnia 28 marca 2018 r. w sali lustrzanej HWS w Kiszkowie odbyło się spotkanie dotyczące „Negatywnego oddziaływania Rzeki Mała Wełna i Hodowlanych Stawów Rybackich na gruntach przyległych w miejscowościach Łagiewniki Kościelne, Myszki, Rybno Wielkie, Kiszkowo, Turostowo, Łubowiczki. Zalewanie i podtopienia gruntów łąk wzdłuż Doliny Rzeki Mała Wełna."

W spotkaniu zorganizowanym na prośbę radnych Gminy Kiszkowo i Wójta Gminy Kiszkowo, skierowaną do pana posła Krzysztofa Ostrowskiego, gośćmi byli: Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie, reprezentowane przez Dyrektora Magdalenę Żmuda i Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa (dawniej Agencja Nieruchomości Rolnych) Z-ca Dyrektora Michał Zieliński, Romana Agacińskiego. Udział w nim wzięli także sołtysi, rolnicy, radni, prezes Gminnej Spółki Wodnej i mieszkańcy, którzy są właścicielami gruntów w Dolinie Rzeki Mała Wełna.

Organizatorami zebrania byli: poseł Krzysztof Ostrowski i Wójt Gminy Kiszkowo Tadeusz Bąkowski.

Podczas spotkania poruszano kwestie negatywnego oddziaływania Rzeki Mała Wełna i prowadzonej hodowli na stawach rybnych na okoliczne grunty. Rok 2017 był szczególny pod względem ilości opadów. Od czerwca ubiegłego roku do marca 2018 r. pod wodą znajdowało się ponad 300 ha łąk i gruntów uprawnych. Wielu rolników miało problem z zebraniem plonów. Problem dotyczył już lat poprzednich, co oznacza że należy zweryfikować wydane pozwolenia wodno-prawne.

  • Otwarcie sezonu turystycznego w Puszczy Zielonce

 

KWIECIEŃ

  • Gminne Mistrzostwa w Piłce Siatkowej Kobiet; 15.04.2018
  • Turniej Szukamy Młodych Talentów; 19.04.2018
  • Rajd rowerowy z okazji Dnia Flagi Rzeczypospolitej; 29.04.2018

W niedzielne popołudnie, kiszkowska grupa rowerowa wybrała się na rajd z okazji Dnia Flagi Rzeczypospolitej. Trasa miała kształt pętli o długości około 28 km.

Podczas wycieczki, uczestnicy zatrzymali się na cmentarzu w Sławnie, by zapalić znicz przy grobie poległych Powstańców Wielkopolskich: Andrzeja Budnika, Franciszka Balcerka, Walentego Skrzypczaka.

Następnie wszyscy udali się do Głębokiego, gdzie w Gospodarstwie państwa Kujawskich czekał ciepły posiłek regeneracyjny.

Rajdy rowerowe cieszą się w Gminie Kiszkowo dużą popularnością, a chętnych do spędzenia aktywnie czasu na świeżym powietrzu ciągle przybywa.

  • Wings for life; 27.04.2018
  • Ogłoszono przetarg na „Odbieranie i transport odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości na terenie gminy Kiszkowo na okres od 1 lipca 2018 r. do 31 grudnia 2019 r.”
  • Ogłoszenie o zamówieniu – Roboty budowlane ,Utworzenie Centrum Kulturalnego w miejscowości Rybieniec”

 

MAJ

  • Obwieszczenie: budowa drogi gminnej Turostówko-Gniewkowo do drogi Kiszkowo – Pobiedziska.
  • Przetarg: Utworzenie Centrum Kulturalnego w miejscowości Rybieniec
  • Przetarg: Remont drogi gminnej – ul. Okrężna, Rybno Wielkie
  •  Przetarg: renowację grobu Powstańców Wielkopolskich na cmentarzu parafialnym w Sławnie
  • Wycieczka ornitologiczna po stawach kiszkowskich; 13.05.2018
  • IV Piknik Myśliwski; 19.05.2018

Tegoroczna edycja Pikniku Myśliwskiego połączona była z obchodami 70-lecia Koła Łowieckiego w Kiszkowie. Impreza rozpoczęła się Mszą Świętą w intencji członków koła w kościele parafialnym p.w. św. Jana Chrzciciela w Kiszkowie. Tradycyjne organizatorami czwartej już edycji było Koło Łowieckie nr 60 "Sokół" w Kiszkowie, Gmina Kiszkowo, Szkoły Podstawowe w Łagiewnikach Kościelnych i Sławnie oraz po raz pierwszy Lokalna Grupa Rybacka "7 Ryb".

Wśród atrakcji wymienić należy: koncert w wykonaniu zespołu Muzyki Myśliwskiej "Babarzysko", pokaz ras psów myśliwskich, konkurs wiedzy o Stowarzyszeniu LGR "7 Ryb", wystawy łowieckiej, dzieci mogły rozpoznawać tropy zwierząt,, Na stoisku prowadzonym przez Grupę dla Rybna zorganizowane zostały warsztaty gotowania. Dzieci pod okiem wytrawnych gospodyń miały możliwość zrobić własne pierogi. Kolejną atrakcją, która cieszyła się ogromnym powodzeniem była możliwość zapoznania się z pracą garncarza., przejażdżki kucykiem, rodzinne przejażdżki bryczką, lot balonem, dmuchańce, wóz strażacki.

 

 

CZERWIEC

  • Lednica 2000; 02.06.2018

Ponad 80 tysięcy młodych osób wzięło udział w odbywającym się pod hasłem „Jestem” Spotkaniu Młodych Lednica 2000. Na Polach Lednickich obecni byli również prezydent RP Andrzej Duda, wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann oraz wójt gminy Kiszkowo Tadeusz Bąkowski.

  • XXVII akcja Klubu Honorowych Dawców Krwi w Kiszkowie; 10.06.2018

Podczas XXVII akcji krew oddały 53 osoby, co pozwoliło zebrać 23,850 litrów krwi.

  • Rajd rowerowy „Puszcza wpuszcza”
  • Dzień Dziecka w Kiszkowie; 10.06.2018

Świętowanie rozpoczęła „Calineczka” -  spektakl w Kiszkowskim Gimnazjum. Po jego zakończeniu, dzieci przeszły na boisko sportowe, gdzie czekała na nich moc atrakcji. Tradycyjnie wypuściły w niebo kolorowe balony, które oficjalnie rozpoczęły wesołą zabawę na świeżym powietrzu.

Było m.in. malowanie twarzy, konkurencje sportowo – rekreacyjne, pokaz Klubu Paramotolotniarzy z Gniezna którzy szybowali nad naszymi głowami, dmuchany zamek, przejażdżki konne, pokazy chemiczne, kolorowe bransoletki a także ogromne pluszowe maskotki, z którym można było zrobić sobie zdjęcie.

Ponadto dzieci miały okazję obejrzeć z bliska wóz bojowy straży pożarnej radiowozy policji Komisariatu z Kłecka i Komendy KPP Gniezno oraz motocykle Kiszkowskiego i Gnieźnieńskiego Klubu Classic.

Każde dziecko otrzymało także słodycze, napoje, lody, smażone kiełbaski. Imprezę prowadził znany już kiszkowskim dzieciom DJ Olek., a po nim nastąpił występ Damiana Holeckiego.

Dzień Dziecka w Kiszkowie to wspólne dzieło wielu osób i instytucji. Głównymi organizatorami byli: Wójt Gminy Kiszkowo, Stowarzyszenie na Rzecz Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym w Kiszkowie, Klub Honorowych Dawców Krwi w Kiszkowie, Szkoła Podstawowa w Kiszkowie oraz Sołtys Kiszkowa.

  • Rajd rowerowy; 17.06.2018
  • Zakończenie projektu w szkole „Kalejdoskop możliwości”
  • Zakończenie roku szkolnego; 22.06.2018
  • Zapytanie ofertowe - remont świetlicy wiejskiej w Węgorzewie
  • Zapytanie ofertowe - remont piwniczki lodowej w Łagiewnikach Kościelnych
  • Przetarg: Utworzenie Centrum Kulturalnego w miejscowości Rybieniec
  • Obwieszczenie o wydaniu decyzji, polegającej na budowie drogi gminnej nr 284009P Turostówko-Gniewkowo do drogi Kiszkowo-Pobiedziska
  • Przetarg - przebudowa drogi gminnej – ul. Okrężna
  • Obwieszczenie o wydaniu decyzji budowie drogi gminnej nr 284012P Ujazd-Charzewo-Sroczyn
  • "Pięknieje Wielkopolska Wieś", 2 projekty z gm. Kiszkowo otrzymały największe dofinansowanie

Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego od 2009 r. realizuje regionalny program Wielkopolska Odnowa Wsi. W ramach tego programu najpopularniejszym działaniem jest konkurs "Pięknieje wielkopolska wieś", którego celem jest wsparcie inicjatyw mieszkańców na rzecz rozwoju własnej miejscowości, opartych o oddolnie wypracowane sołeckie strategie odnowy wsi. W dniu 4 czerwca br. Sejmik Województwa Wielkopolskiego podjął uchwałę w sprawie wyrażenia zgody na przekazanie pomocy finansowej jednostkom samorządu terytorialnego w ramach VIII edycji konkursu "Pięknieje wielkopolska wieś". W konkursie wzięło udział 275 projektów, z których 128 otrzymało dofinansowanie.

Z gminy Kiszkowo zostały złożone dwa wnioski: z sołectwa Łagiewniki Kościelne projekt pn. ,,Odnawiamy KIPĘ - lodową wyspę na stawie w Łagiewnikach Kościelnych - remont piwniczki lodowej" oraz z sołectwa Węgorzewo pn. ,,CIA w Węgorzewie  -  tworzymy Centrum Integracji i Aktywności mieszkańców" dotyczący remontu świetlicy wiejskiej. Oba projekty otrzymały dofinansowanie w maksymalnej wysokości  30 tys. zł. Sołectwo Łagiewniki Kościelne już po raz trzeci z rzędu jest laureatem tego konkursu. W tym roku projekt odnowy ,,Kipy" w ocenie punktowej na 275 wniosków zajął trzecie miejsce. W ubiegłą sobotę mieszkańcy Łagiewnik Kość. w ramach realizacji projektu wykonali część prac ziemnych przy ,,Kipie" w ramach tzw. wolontariatu, który jest obowiązkową częścią realizacji wszystkich projektów dofinansowanych w konkursie "Pięknieje wielkopolska wieś".

 

LIPIEC

  • Wypoczynek dla dzieci z gminy Kiszkowo nad morzem w m. Jarosławiec
  • Otwarcie kąpieliska w Rybnie Wielkim

Dobiegł końca I etap prac związanych z budową kąpieliska gminnego. Wyczyszczono teren na zarośli i darniny, wykonano niwelację terenu, ułożono geowłókninę, nawieziono piasek o grubości ok. 30 cm na całej powierzchni. Dzięki temu uzyskano plażę o wymiarach 100m x 26 m. Dla dzieci przygotowany został plac zabaw, wyposażony w wieżę z daszkiem dwuspadowym, wieżę z daszkiem czterospadowym, zjeżdżalnię, rurę strażacką, pomost stały, pomost łukowy, drabinki na podeście, trzy podesty, bujak sprężynowy, huśtawkę bujaną podwójną, karuzelę napędzaną ręcznie. Dorośli mogą korzystać z siłowni zewnętrznej, poćwiczyć na orbitku, biegaczu, wioślarzu, rowerku czy też prasie nożnej. Wspólnie można także pograć w siatkówkę plażową, na specjalnie wykonanym boisku (o wymiarach 8mx16m). Są również przebieralnie, toalety i kosze na śmieci.

Dojście do plaży jest drogą o szerokości 2,5m i dł. Ok. 50 m od drogi osiedlowej, utwardzone tłuczniem kamiennym. Prace zostały wykonane przez Firmę KRECIK Krzysztofa Stoińskiego ze Skoków. Całkowita wartość projektu ok. 222 tys. zł,  z czego 37,5 tys. zł z UE.

  • I kiszkowski rajd rowerowy im. Św. Krzysztofa; 29.07.2018

Wakacyjny rajd był doskonałą okazją do relaksu i spędzenia czasu w gronie rodziny i przyjaciół. Niedzielne, słoneczne popołudnie mieszkańcom gminy Kiszkowo minęło w atmosferze wspaniałej zabawy. Trasa wycieczki prowadziła przez leśne dukty Puszczy Zielonka.

Mimo upału, jaki tego dnia towarzyszył rowerzystom, wszyscy szczęśliwie dotarli do mety. Po pokonaniu prawie 28 kilometrowej trasy na mecie w Kiszkowie czekał posiłek regeneracyjny.

O bezpieczeństwo rowerzystów zadbali strażacy z OSP Dąbrówka Kościelna.

  • Przetarg na renowację grobu powstańców wielkopolskich na cmentarzu parafialnym w Sławnie
  • Obwieszczenie o wydaniu decyzji w sprawie ustalenia lokalizacji inwestycji celu publicznego dla inwestycji polegającej na budowie sieci wodociągowej i kanalizacji sanitarnej w m. Imiołki,
  • Przetarg Utworzenie Centrum Kulturalnego w miejscowości Rybieniec
  • Susza: w miesiącu lipcu przyjęto 284 wnioski o oszacowanie szkód spowodowanych suszą.

 

 

SIERPIEŃ

  • Nowa sala sportowa w Łagiewnikach Kościelnych – zakończenie budowy

W budynku sali sportowej wygospodarowana została także salka do nauki języków i innych przedmiotów, wyposażona w sprzęt multimedialny, tablicę interaktywną, 25 laptopów, interaktywne pulpity do nauki języka umożliwiające podział uczniów na grupy, obsługiwanie poszczególnych grup i komunikację między nimi. Wszystko obudowane w ciekawy układ biurek, umożliwiający uczniom skupienie się na nauce.

Wyposażenie sportowe sali obejmuje słupki do piłki siatkowej, wytyczone jest także boisko do piłki ręcznej wraz z bramkami, można także uprawiać piłkę halową, kosze treningowe, sprzęt wymagany do ćwiczeń gimnastycznych: ławki gimnastyczne, zestaw materacy, stoły do tenisa stołowego, zestaw do minihokeja. Sala będzie wyposażona tak, jak być powinna, po to żeby kształtować postawę i ułatwić zajęcia sportowe.

Projekt tego bardzo funkcjonalnego obiektu sporządziła firma architektoniczna Bartka Haremzy. Wykonawcą tego zadania była firma Grinbud z Gniezna. Musze tutaj powiedzieć, że jestem pod wrażeniem wykonawstwa i fachowości tego wszystkiego, co zostało, tam wykonane. Kierownikiem budowy był pan Jarosław Sierzchuła, głównym inspektorem nadzoru pan Artur Nowakowski. Maciej Kanoniczka – inspektor nadzoru instalacyjnego i wod-kan, natomiast elektronicznymi sprawami zajmował się pan Andrzej Kabaciński.

Koszt budowy tej sali z zapleczem i salą dydaktyczną to 2,4 mln zł. Przy czym dofinansowanie ze środków unijnych w ramach Wielkopolskiego Programu Regionalnego to ok. 2 mln zł.

  • Dożynki gminne; 25.08.2018

Tradycyjnie w ostatnią sobotę sierpnia odbyły się Dożynki gminne. Gospodarzem tegorocznego święta było sołectwo Berkowo.

  • ,,CIA w Węgorzewie – tworzymy Centrum Integracji i Aktywności mieszkańców”

Sołectwo jest laureatem konkursu ,,Pięknieje Wielkopolska Wieś” organizowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego w ramach programu ,,Wielkopolska Odnowa Wsi 2013-2020”. Zasadą tego konkursu jest dofinansowanie projektów, które mają zagwarantowane wsparcie finansowe z Urzędu Gminy, funduszu sołeckiego oraz zadeklarowaną pomoc mieszkańców sołectwa w ramach tzw. wolontariatu. Wnętrze świetlicy zostanie wyremontowane przez firmę wybraną w procedurze przetargowej, która rozpoczęła prace od przygotowania ścian i sufitów do malowania. Projekt zakłada, że mieszkańcy wsi sami odnowią elewację zewnętrzną budynku świetlicy, położą przed wejściem chodnik oraz założą trawnik. W ramach tej części inwestycji mieszkańcy ustawili rusztowanie, oczyścili ściany ze starych łuszczących się farb i tynku, zagruntowali podłoże i położyli siatkę wzmacniającą. Kolejnym etapem będzie aplikacja tynku strukturalnego. Na prośbę Pana Józefa Cymerysa - sołtysa Węgorzewa, kilkunastu mieszkańców wsi poświeciło swój wolny czas, aby pracować przy odnowieniu elewacji świetlicy. Inni, którzy nie mieli czasu lub nie czuli się na siłach, do pomocy przy pracach tynkarskich obiecali, że wezmą udział w kolejnych etapach prac zaplanowanych do wykonania przez mieszkańców wsi.

  • Przebudowa drogi gminnej, ul. Polna w m. Rybno Wielkie

Zadanie zrealizowano ze środków Województwa Wielkopolskiego:

umowa nr 11/2018 z 5.04.2018 r. w kwocie 118.500,00 zł,

umowa nr 470/2018 z 7.08.2018 r. w kwocie 86.600,00 zł

z zadania jednorocznego pod nazwą budowa (przebudowa) drogi dojazdowej do gruntów rolnych.

Całkowity koszt zadania 599.873,58 zł.

  • W miesiącu sierpniu przyjęto 169 wniosków o zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej.

 

WRZESIEŃ

  • Seniorada; 02.09.2018
  • Ukazała się publikacja „Gmina Kiszkowo w latach 2006-2018”
  • Uroczyste oddanie do użytku sali sportowej w Łagiewnikach Kościelnych; 04.09.2018

Symbolicznego przecięcia wstęgi dokonali: Marszałek Województwa Wielkopolskiego Wojciech Jankowiak, Starosta Powiatu Gnieźnieńskiego Beata Tarczyńska. Dyrektor Szkoły, przedstawiciel uczniów i szkoły, parlamentarzyści, Jarosław Sierzchuła firma Grinbud, która ten obiekt budowała oraz Wójt Gminy Kiszkowo Tadeusz Bąkowski.

Następnie symbolicznego poświęcenia dokonał ks. Proboszcz Paweł Krzewiński.

Wśród zaproszonych gości, byli: Marszałek Wojciech Jankowiak, Poseł Zbigniew Dolata, Starosta Gnieźnieński Beata Tarczyńska, Senator RP Robert Gaweł, Dyrektor biura euro posłanki Krystyny Łybackiej, Tadeusz Tomaszewski, radni gminni i powiatowi oraz sołtysi i mieszkańcy.

  • Cysterski Rajd Rowerowy; 08.09.2018
  • Oficjalne otwarcie nowej świetlicy wiejskiej w Charzewie; 29.09.2018

Przedsięwzięcie polegało na rozbudowie świetlicy wiejskiej w Charzewie i stworzenie Centrum Integracji Mieszkańców. Obiekt ten pozwoli mieszkańcom i radzie sołeckiej na zwiększenie swojej aktywności, a także stworzy miejsce gdzie będą mogły być organizowane różne imprezy integracyjne, spotkania wiejskie oraz mety rajdów rowerowych aktywizujących nie tylko mieszkańców Charzewa.

Poprzez wykonane zadania, zwiększyła się powierzchnia budynku: z 41,7 m2 na 148,3m2. Powierzchnia użytkowa wynosi obecnie 123,4m2, natomiast kubatura 817m3.

Budynek Centrum został wykonany z dbałością o środowisko naturalne. Zastosowano w nim ogrzewanie na biomasę (drewno, brykiety ze słomy, pelety) oraz wykonano izolację termiczną budynku.

Wykonawcą zadania był Zakład Budowlany GRINBUD Jarosław Sierzchuła z Gniezna.

Kwota umowy: 370 tys. zł brutto, Kwota dofinansowania: 85 575,00 zł

Zadnie objęte jest dofinansowaniem w ramach PROW na lata 2014-2020.

  • We wrześniu odbywały się zebrania sołeckie. Tematem przewodnim było ustalenie Funduszu Sołeckiego.
  • „Powstanie Wielkopolskie z klocków lego” – otwarcie wystawy w Kiszkowie; 23.09.2018

W budynku gimnazjum  Bartosz Borowiak z organizacji społecznej Herosi Wolności zaprezentował swoją wystawę z klocków lego. Tematyka wystawy nawiązywała bezpośrednio do wydarzeń sprzed stu lat, a więc Powstania Wielkopolskiego.

Spotkanie rozpoczęło się przemarszem ze szkoły podstawowej na kiszkowski Rynek, gdzie złożono kwiaty i zapalono znicz przed Pomnikiem Poległych w latach 1918-1945. Po uroczystym wprowadzeniu sztandarów i odśpiewaniu hymnu państwowego, odczytano nazwiska poległych w Powstaniu Wielkopolskim, którzy pochodzili z terenu gminy Kiszkowo. Byli to: Franciszek Balcerek, Andrzej Budnik, Michał Kochowicz, Walenty Skrzypczyk, Leon Wełnic. Wspomniano także z imienia i nazwiska tych mieszkańców, którzy brali czynny udział w walkach.

Ramzes Temczuk z Grupy Rekonstrukcji Historycznej Garnizon Gniezno podczas spotkania w Kiszkowie opowiadał czym zajmuje się grupa rekonstrukcyjna. Odpowiadał tez na pytania zebranych. A dzieci interesowało wszystko: Jak ubrani byli powstańcy, a jak Prusacy? Jaki przebieg miało powstanie? Ile kosztuje przygotowanie rekonstrukcji? Jak długo trzeba się do niej przygotowywać? Gdzie do tej pory odbyły się w powiecie gnieźnieńskim rekonstrukcje? Chętni, mogli przymierzyć mundur powstańca i zrobić sobie w nim zdjęcie.

Organizatorami spotkania byli: Szkoła Podstawowa im. Witolda Szkudlarka w Kiszkowie, Herosi Wolności (działanie społeczne), Sołectwo Kiszkowo, Gmina Kiszkowo.

  • Gala – „Ożywić pola” – Warszawa 26.09.2018
  • Wspólne czytanie „Akademii Pana Kleksa”  w Kiszkowe 29.09.2018
  • Grupa Odnowy Wsi z Łagiewnik Kościelnych laureatem konkursu Aktywna Wielkopolska Wieś; 29.09.2018

W miejscowości Brudzew w powiecie tureckim odbyło się spotkanie Grup Odnowy Wsi z powiatów konińskiego, kolskiego, tureckiego, słupeckiego, wrzesińskiego i gnieźnieńskiego uczestniczących w samorządowym programie „Wielkopolska Odnowa Wsi 2013-2020".

Głównym punktem spotkania było podsumowanie programu oraz wręczenie dyplomów i nagród laureatom II edycji konkursu Aktywna Wielkopolska Wieś. W gronie dziesięciu laureatów z tego subregionu znalazła się Grupa Odnowy Wsi z Łagiewnik Kościelnych. W jej imieniu z rąk Wicemarszałka Województwa Wielkopolskiego Krzysztofa Grabowskiego oraz radnej sejmiku Anny Majdy dyplom laureata oraz nagrodę pieniężną w wysokości 3 tys. zł odebrał sołtys Łagiewnik Kościelnych Pan Zbigniew Wołczyk, któremu towarzyszyli członkowie Grupy Odnowy Wsi, Zastępca Wójta Radosław Występski oraz Gminny Koordynator Programu WOW Leszek Czubaszek. 

Po części oficjalnej uczestnicy spotkania obejrzeli występy zespołu folklorystycznego ,,Brudzewiacy” i wysłuchali piosenek Anny German i Anny Jantar w brawurowym wykonaniu Katarzyny Zawady.

Sołectwo Łagiewniki Kościelne zostało docenione za aktywność, a zwłaszcza za udział w programie „Wielkopolska Odnowa Wsi” i konkursie ,,Pięknieje Wielkopolska Wieś”, w którym od trzech lat z powodzeniem aplikuje o środki na rewitalizację stawu z wyspą realizując projekt ,,Odnawiamy KIPĘ lodową wyspę na stawie w Łagiewnikach Kościelnych”.

  • Renowacja nagrobka Powstańców Wielkopolskich w Kiszkowie oraz przydrożnych figur i krzyży

Rok 2018 przynosi nam dwie niezwykle ważne dla Polski rocznice: setną rocznicę wybuchu zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego oraz 100-lecie odzyskania niepodległości. Tegoroczny Jubileusz ze względu na swój wyjątkowy charakter jest świętem wyjątkowym. Doniosły charakter rocznicowych obchodów jest także wspomnieniem o naszych Bohaterach.

Na terenie gminie Kiszkowo znajdują się cztery groby, w których pochowani są polegli powstańcy. Upamiętniają one walkę i męczeństwo.

Dwa położone są w Kiszkowie: Leona Wełnica (*08.03.1899, †1919), opiekę nad którym sprawuje rodzina oraz Michała Kochanowicza (*19.09.1885, †29.01.1919). Nagrobek Kochanowicza został odnowiony w 2012 r. przez Stowarzyszenie Kibiców Lecha „Wiara Lecha”. Stowarzyszenie od kilku lat prowadzi akcję odnawiania mogił powstańczych i utrzymywania pamięci o poległych powstańcach. Oryginalny krzyż z nagrobka, został oficjalnie przekazany do Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy.

W zabytkowym pomniku nagrobnym na cmentarzu w Sławnie, pochowani są: Andrzej Budnik (†28.01.1919), Franciszek Balcerek (†29.01.1919), Walenty Skrzypczak (†20.02.1919). Jest on zakwalifikowany jako grób wojenny i znajduje się pod opieką Państwa Polskiego. Renowacja grobu została wykonana w 2018 r. przez gminę Kiszkowo na mocy porozumienia z Wojewodą Wielkopolskim  i Wielkopolskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków.

Z własnej inicjatywy mieszkańcy odnowili także 3 figury i krzyż. W Skrzetuszewie figurę Matki Boskiej Królowej Korony Polskiej, figurę Św. Wawrzyńca oraz  krzyż stojący przy drodze Skrzetuszewo – Imiołki. W Kiszkowie odnowiono figurę Najświętszego Serca Pana Jezusa, a w Charzewie figurę Matki Boskiej. Odnowienie małej architektury sakralnej wpisuje się w tegoroczne obchody. Większość krzyży i figur, było bowiem stawianych w podziękowaniu za odzyskaną wolność czy uratowanie z pożogi wojennej. Na terenie ziemi kiszkowskiej znajduje się obecnie 41 krzyży oraz 30 figur i kapliczek.

  • Kabaret Młodych Panów w Kiszkowie; 06.10.2018
  • Remont piwniczki lodowej na Kipie w Łagiewnikach Kościelnych
  • Obwieszczenie o wszczęciu postępowania w sprawie wydania decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego polegającej przebudowie drogi gminnej na terenie działki nr 2/1, obręb Dąbrówka Kościelna, gm. Kiszkowo.

 

 

PAŹDZIERNIK

  • Przyjazne siłownie; 01.10.2018

Spotkanie z trenerem personalnym, instruktorem sportowym, na siłowni zewnętrznej w Kiszkowie.

  • Wycieczka ornitologiczna po stawach kiszkowskich; 06.10.2018
  • XXVIII akcja Klubu Honorowych Dawców Krwi w Kiszkowie; 07.10.2018

Jesień to okres przeziębień, grypy i innych dolegliwości, z którymi się borykamy. Pomimo tych przeciwności do oddania bezcennego leku i podzielenia się z potrzebującymi przystąpiło 47 osób. Po szczegółowych badaniach do oddania krwi zakwalifikowało się 41 dawców co pozwoliło zebrać 18.45 litrów krwi. Akcję po raz kolejny wsparły policjantki z KPP Gniezno oraz policjanci z komisariatu Kłecko.

  • Podsumowanie XIX edycji Konkursu pn. „Działania proekologiczne i prokulturowe w ramach strategii rozwoju obszarów wiejskich”.

Nagrodzone zostały 3 projekty z gm. Kiszkowo:

Najwyższą nagrodę w wysokości 8 tys. zł otrzymało Sołectwo Łagiewniki Kościelne za projekt realizowany w latach 2016-2018: „Odtwarzamy „Kipę” – lodową wyspę na stawie w Łagiewnikach Kościelnych”.

Drugim nagrodzonym projektem, był projekt zrealizowany w 2018 r. przez Szkołę Podstawową im. Ks. Józefa Radońskiego w Sławnie „Historia wokół nas”. Otrzymał nagrodę w wysokości 6 tys. zł

Trzecim nagrodzonym projektem, był projekt zgłoszony przez Koło Łowieckie nr 60 Sokół w Kiszkowie: „Odbudowa zanikającej populacji kuropatwy w krajobrazie Wielkopolski na terenach obwodów łowieckich dzierżawionych przez Koło Łowieckie nr 60 Sokół w Kiszkowie." Otrzymał nagrodę w wysokości 2 tys. zł.

  • Rowery trójkołowe; 11.10.2018

Dnia 11.10.2018 r. w siedzibie Stowarzyszenia Rehabilitacyjno - Kulturalnego „Słoneczny Promyk" Kiszkowo, została otwarta nieodpłatna wypożyczalnia trójkołowych rowerów.

W ramach realizacji projektu z Fundacją Eco Textil od Was dla Was, Stowarzyszenie „Słoneczny Promyk" otrzymało 4 rowery rehabilitacyjne, przeznaczone do osób niepełnosprawnych i starszych.

Dzięki Fundacji Eco Textil i nowo powstałej wypożyczalni rowerów, Stowarzyszenie poszerzyło swoją działalność, a mieszkańcy gminy mają możliwość połączenia formy rehabilitacji z rekreacją, co w dużej mierze przyczyni się do poprawy jakości życia i funkcjonowania osób niepełnosprawnych i starszych.

  • Pasowanie na uczniów pierwszej klasy w SP w Łagiewnikach Kościelnych; 12.10.2018

Społeczność szkolna przyjęła do swojego grona dziesięciu pierwszoklasistów. Pasowania dokonał dyrektor szkoły, pan Andrzej Szprywa. Wychowawczynią klasy jest pani Anna Nowak.

  • Ukazała się publikacja „Ziemia Gnieźnieńska w Powstaniu Wielkopolskim”, autorstwa prof. J. Karwata, przy wydaniu której gmina Kiszkowo partycypowała w kosztach.
  • Jubileusz Złotych Godów; 17.10.2018

Wójt Gminy Tadeusz Bąkowski, wręczył odznaczenia  9 parom, które zawarły związek małżeński w 1968 r. Medal za Długoletnie Pożycie Małżeńskie wręczany jest jako nagroda dla osób, które przeżyły 50 lat w jednym związku małżeńskim. Ustanowiono go ustawą z dnia 17 lutego 1960 r. o orderach i odznaczeniach. Nadawany jest przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej polskim obywatelom. Odznaką medalu za Długoletnie Pozycie Małżeńskie jest medal w kształcie stylizowanej sześciopromiennej, srebrzonej, oksydowanej gwiazdy o średnicy 35 mm z ornamentowanymi promieniami łączącymi jej ramiona. Na awersie w środku medalu, na okrągłej tarczy pokrytej różową emalią umieszczone są dwie srebrzone, oksydowane róże. Na odwrotnej stronie w środku umieszczony jest monogram RP, a w otoku napis: ZA DŁUGOLETNIE POŻYCIE MAŁŻEŃSKIE. Medal zawieszony jest na różowej wstążce szerokości 35 mm z pionowym białym paskiem pośrodku szerokości 4 mm.

Wszyscy Jubilaci otrzymali medale, listy gratulacyjne, kwiaty oraz upominek

O oprawę artystyczną zadbały dzieci z kiszkowskiego przedszkola, przygotowane pod kierunkiem pani Kornelii Borowiak. Przedstawiony występ nawiązujący do młodzieńczych lat Jubilatów, został ciepło przyjęty i nagrodzony gromkimi brawami.

Po oficjalnej części uroczystości wszyscy zebrani zostali zaproszeni na poczęstunek. W miłej i sympatycznej atmosferze małżonkowie dzielili się wspomnieniami, wrażeniami i refleksjami ze wspólnie przeżytych lat.

  • Podpisanie umowy w WUM – „Budowa budynku centrum integracji mieszkańców (świetlica wiejska w Ujeździe)”. Kwota pomocy 400 318 zł
  • Wybory samorządowe; 21.10.2018

Po raz czwarty Wójtem Gminy Kiszkowo został wybrany Tadeusz Bąkowski (84% głosów).

 

Skład Rady Gminy:

Kazimierz Barańczak, Piotr Babrakowski, Mariusz Czosnowski, Wiesława Domagalska, Angelika Frąckowiak, Anna Kaniasta, Grzegorz Kotecki, Józef Kuszak, Marek Masłowski, Zuzanna Modrak, Halina Paluszak, Ludwik Piotrowicz, Jan Radziński, Mirosław Szczepaniak, Wiesława Ziółkowska.

  • Przetargi pisemne ograniczone na dzierżawę nieruchomości rolnych położonych w obrębach Głębokie Berkowo, Łagiewniki Kościelne i Turostowo
  • Przetarg na dostawę oleju opałowego
  • Przetarg na zakup energii elektrycznej

 

 

LISTOPAD

  • Łagiewniki Kościelne – Wieczornica patriotyczna 10.11.2018
  • Kiszkowo – gminne obchody 100-lecia odzyskania Niepodległości
  • Łagiewniki Kościelne – oficjalne otwarcie Kipy; 12.11.2018
  • Koncert patriotyczny w Sławnie; 17.11.2018
  • I sesja Rady Gminy Kiszkowo; 19.11.2018
  • Budowa drogi w m. Rybieniec
  • Budowa ścieżki rowerowej w m. Sroczyn (I etap)
  • Modernizacja ul. Okrężnej w m. Rybno Wielkie
  • Wydanie publikacji przez ZMPZ: „Puszcza Zielonka i okolice”
  • „Warsztaty legend” w Rybnie Wielkim, 24.11.2018

 

GRUDZIEŃ

  • Turniej siatkarski -  03.12.2018
  • Dekoracje świąteczne w Kiszkowie; 06.12.2018
  • Wieczorek literacki – wydanie reprintu książki F.X. Tuczyńskiego „Kasper Pokraka Sowizdrzał Polski”; 07.12.2018
  • Kiszkowska Liga Futsalu
  • Piłkarski Turniej Akademii Reissa; 8 i 9.12.2018
  • Nocny Sylwestrowy Turniej Piłki Nożnej; 29.12.2018
  • Wieczór Kolęd i Pastorałek w Sławnie; 29.12.2018
  •  

FOTORELACJA